Kontaktní adresa:
Obec Rohozná
Rohozná 264
569 72 ROHOZNÁ
IČ 00277274
Telefon: +420 461 595 176
E-mail: info@rohozna.cz, podatelna@rohozna.cz
D.s.: tsqbq8v
Historie
Historie obce je spojena s kolonizací horního toku Křetínky v 1. polovině 13. století, jejímž centrem byl nově postavený hrad Svojanov. Ten měl dvojí úlohu: odrazit nepřátele pronikající z Moravy do Čech – ostatně skalní soutěsce nedaleko Bohuňova se dodnes říká „Moravská brána“ - a chránit „Trstenickou stezku“, která prý, podle některých autorů, procházela katastrem obce . První písemná zpráva o hradu však pochází z roku 1287, kdy jej jako dědictví po své manželce, královně-vdově Kunhutě, získal na krátkou dobu Záviš z Falkenštejna.
Rohozná do psané historie vstupuje v roce 1349 v souvislosti s farnostmi Litomyšlského biskupství. Nejstarší historickou památkou v Rohozné je kostel sv. Erasma-biskupa, který byl postaven někdy v první třetině 14. století, jak dokládá polygonální kněžiště kostela. V kostele se zachoval původní gotický presbytář s pozůstatky fresek (14. stol.), gotická křtitelnice a zvony z konce 14. a 15. stol. S výjimkou krátkého období let 1557-1583 byla obec stálou součástí svojanovského panství.
Osada Manova Lhotaje poprvé zmiňována v roce 1557 . Její název je odvozován od jakéhosi rytíře Mana (spíše rytíře-mana), který měl být údajně pohřben v Rohozenském kostele. Pro manský systém hradu Svojanova však nejsou žádné doklady.
Soupis obyvatel podle víry z roku 1651 udává, že v obci bylo 72 obyvatel, vše katolické víry, starších 14 let.
První škola vznikla v obci roku 1781.
Po roce 1820 majitel svojanovského panství usadil na pozemcích Rohozenského dvora v horní části Rohozné německé osadníky z okolních obcí Svitavska, tzv. familianty. S nimiž se pojí lidový název této části obce „Familie“, úřední název však byl Nová Rohozná.
Rohozná byla největší českou obcí někdejšího poličského okresu. Sčítání lidu v roce 1921 udává 2 054 obyvatel (Polička 5 046) a 308 domů. Počátkem roku 1945 žilo v přelidněné obci 2 560 osob v 380 domech. Krátce po konci II. světové války odešla zhruba polovina obyvatel do sousedních obcí a Svitav osídlit zemědělské usedlosti a domy po odsunutých Němcích. Počet obyvatel Rohozné do konce roku 1945 klesl na 1 170. Při sčítání lidu v roce 2001 měla Rohozná 723 obyvatel.
Český statistický úřad uvádí, že k 1. 1. 2015 měla Rohozná 631 obyvatel (304 mužů a 327 žen).
Znak obce
Obci byl udělen obecní znak, který byl spolu s praporem vysvěcen dne 25. září 2010. Lev v levé polovině štítu naznačuje sepětí obce s královským hradem Svojanovem i to, že v celé své historii byla obcí českou, vklíněnou mezi obce převážně německé - tomu odpovídají i převažující barvy obecního znaku. Jelikož pro rákos v pravé polovině štítu neexistuje heraldická figura, byla ve znaku použita nejbližší podobná rostlina – orobinec v přírodních barvách. Skutečnost pramenišť, vody a čistého životního prostředí zdůrazňují modrobílé pruhy v patě znaku.
Původ názvu Rohozná
Jméno Rohozná je odvozeno od slova "rogoz", rákos. Je to přídavné jméno utvořené běžným způsobem. Ženský rod získalo tak, že bylo spojováno se slovy voda, louka, ves. Rohozná je tedy vlastně „rákosová ves“. Rákos rostl na bažinách a prameništích kolem Rohozenského potoka, které se proměnily v řadu rybníků. Starobylé slovo "rogoz" se dá najít v různé podobě ve všech slovanských jazycích.
V současné době v ČR najdeme ještě obec Rohoznou u Jihlavy, ves Rohozná je místní část Trhové Kamenice a další Rohozná, rovněž malá vesnice, je část Oseka u Strakonic. Slovenská Rohozná, místní část Brezna (dříve Brezno nad Hronom), je známá tím, že na zdejším záložním letišti za Slovenského národního povstání přistála část letadel 2.čs. paradesantní brigády.